zabezpieczenia

Domofony i videodomofony

Domofony i videodomofony są elementem, w który wyposażony jest niemal każdy nowy budynek mieszkalny czy biurowy. Domofony i videodomofony to najprostszy i najtańszy gwarant naszego bezpieczeństwa, bowiem umożliwia nam kontrolę nad osobami, które wpuszczamy do budynku w którym mieszkamy. Domofony i videodomofony pomagają uchronić się przed niechcianymi gośćmi, wandalami czy zaśmiecającymi klatkę schodową ulotkarzami.

Domofon i videodomofon - różnice

Wszystkie urządzenia domofonowe składają się z dwóch elementów: przed wejściem do budynku znajduje się kaseta rozmówna (zwana również bramową), a wewnątrz budynku - tzw. unifon. Wszystkie urządzenia domofonowe przesyłają za pomocą tzw. żył informacje z kasety rozmównej do unifonu. W przypadku domofonu jest tylko fonia, czyli sygnał dźwiękowy, w przypadku videodomofonu jest to jednocześnie dźwięk i obraz.

Co wybrać?

Zastanawiając się nad instalacją urządzenia domofonowego, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takich jak wielkość budynku, w którym instalujemy urządzenie domofonowe, indywidualne możliwości finansowe czy potencjalne zagrożenia, jakie mogą czyhać na nas w miejscu zamieszkania.

Wideodomofon jest urządzeniem dużo bezpieczniejszym, aniżeli domofon, bowiem pozwala nam zidentyfikować rozmówcę nie tylko po głosie, ale również po wyglądzie i zachowaniu. Obraz może być przesyłany zarówno w dzień (obraz czarno-biały i kolorowy), jak również w nocy za pomocą podczerwieni. Wideodomofon ma jednak pewną wadę, związaną z ograniczoną maksymalną liczbą stacji końcowych.

Domofon to zdecydowanie popularniejsze i dużo tańsze urządzenie zabezpieczające. Doskonale sprawdzi się przy mniejszym budżecie i w spokojnej okolicy. Jest również trwałe i wandaloodporne, dlatego doskonale sprawdzi się w blokach mieszkalnych, przy dużej ilości mieszkańców.

Wybór między wideodomofonoem i domofonem to kwestia indywidualna. Jeśli będą mieli Państwo wątpliwości, z chęcią odpowiemy na każde Państwa pytanie i będziemy służyć radą przy doborze najodpowiedniejszego urządzenia domofonowego.